• 06 decembra, 2024

Lesná škola plná interaktívnych nápadov

Od otvorenia Lesnej školy v Leviciach neuplynul ešte ani rok, no termíny návštev či prehliadok bývajú okamžite zaplnené. Na zaujímavosti z lesnej prírody sa radi prídu pozrieť a niečo nové naučiť mnohí žiaci z okolitých i vzdialenejších škôl. Na deti čaká množstvo netradičných poznávacích aktivít v diorámovej miestnosti, kresliarni či miniarboréte. A to je len slabý náčrt toho, čo všetko v Lesnej škole zažijú. Neodolala som a prišla som sa pozrieť na interaktívne vyučovanie. Spolu s deťmi zo Základnej školy v Žemberovciach sme spoločne prenikli do fascinujúceho sveta včiel. Našou sprievodkyňou bola Vedúca Lesnej školy, Ing. Slávka Pavlová.

 

 

Rovno sa zapojím do názorného vyučovania o včielkach. Deti obdivujú medové plásty, učia sa o včelej matke či trúdoch, aj o tom, že včielka žije len 6 týždňov, keď doslova ulietaná a narobená skoná. Slečna praktikantka Ing. Nora Nozdrovická im kladie otázky a deti sa o prietrh hlásia, len aby vyvolala práve ich. Dozvedám sa, že ak by včielky vyhynuli, do štyroch rokov pôjdeme aj my. Aj preto sú tak výnimočné a dôležité. Kým sa deti navliekajú do včelárskych postrojov, ja sa už púšťam do reči s vedúcou lesnej školy. Ako ma deti neskôr informujú, práve mi ušla ochutnávka medíkov. Lesná škola je pre žiakov otvorená dvakrát do týždňa v termíne, ktorý si môžu rezervovať priamo cez webovú stránku školy. Obyčajne je to utorok a štvrtok, streda je zasa vyhradená pre verejnosť. Vstupné je od 1. marca spoplatnené, no vzhľadom na množstvo zážitkov, ktoré tu na nich čakajú, ide naozaj len o symbolické ceny. „Máme vypracovaných päť programov, ktoré deťom ponúkame, dnes mali tému Včely. Okrem toho sú tu ešte témy Ako rastie les, Liečivé rastliny a ich využitie, Poľovníckym chodníkom a Príroda nielen pod mikroskopom. V stredu máme deň vyhradený pre verejnosť, sú tam dva vstupy. Ide o prehliadku Lesnej školy s lesnými pedagógmi. O Lesnú školu je veľmi veľký záujem. Na konci marca sme otvorili kalendár na apríl a za jeden deň bolo všetko zarezervované, ostalo len jedno voľné popoludnie z celého mesiaca. Chodia k nám aj školy z iných okresov,“ informuje nás na úvod Slávka. Svedčí o tom aj nedávna návšteva štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva, Ing. Martina Kováča, ktorý sem zavítal práve na Deň učiteľov, aby ocenil prácu lesných pedagógov.

 

 

Škola plná nápadov

Škola plná nápadov Na deti tu čaká množstvo netradičných aktivít. V diorámovej miestnosti môžu spoznávať zver a jej autentické životné prostredie alebo sa formou hier naučiť rozoznávať rôzne stupne lesného porastu. V tvorivej dielni využijú prácu s prírodnými materiálmi a hrajú rôzne logické hry či prešmyčky. Naučia sa poznávať stopy zvierat v piesku, zahrať si netradičné zvieracie pexeso alebo sa veľa dozvedieť o liečivých rastlinách. Poznávacia miestnosť je vybavená aj astronomickým ďalekohľadom či mikroskopmi. „Keď je pekné počasie, dajú sa pohybové hry robiť vonku. Máme tu miniarborétum, ktoré mapuje štyri lesné pásma, altánok a pocitový chodník. Na druhej strane exteriéru lesnej školy je zelený chodník. Deti tu nájdu lanovú pyramídu, slnečné hodiny, lavičky, preliezačky aj strom predkov vytvorený od 12. storočia až po súčasnosť,“ spomína Slávka ďalej. Projekt bol schválený v roku 2017, slávnostné otvorenie Lesnej školy sa uskutočnilo symbolicky na Deň detí, 1. júna 2021, práve deťom je škola primárne určená. Slávka Pavlová tu pôsobí od roku 2019. V povolaní, ktoré vykonáva, sa snúbi profesia lesníčky aj pedagogičky. Z dôvodu veľkého záujmu bola prevádzka lesnej školy posilnená o miesto praktikantky, no bez pomoci ostatných lesných pedagógov by si s množstvom návštevníkov asi neporadili. „Nemôžem povedať, že by som tu pracovala sama. V lesnej škole pracujú aj lesní pedagógovia, sú to vyškolení pracovníci a zamestnanci odštepného závodu Podujnajsko. Okrem svojich funkcií, robia aj lesnú pedagogickú činnosť v rámci našich programov. Je veľmi dobré, že sú zapojení aj do týchto aktivít,“ hovorí. Veľkou láskou Slávky Pavlovej sú deti a príroda. S úsmevom hovorí, že aj Lesnú školu berie ako „svoje dieťa“. Svojpomocne s kolegami a rodinou v nej vytvárala rôzne náučné prvky aj celkový charakter školy. „S manželom, tiež lesníkom, sme vytvárali diorámovú miestnosť, všetko autentické, čo tam nájdete. Mravenisko sme robili s kolegyňou z CZŠ sv. Pavla v Novej Dedine, Mgr. Evkou Korenyovszkou, ona vyrobila pevný základ a s manželom sme na to dávali zem materiál priamo z nefunkčného mraveniska,“ spomína so smiechom na začiatky. „Veľa prvkov vzniklo svojpomocne. Na začiatku bolo veľa myšlienok a nápadov, ktoré prichádzali jedna po druhej a takto sa skončili,“ vraví.

 

 

Kniha z detských zážitkov

S ďalšími projektmi oslovujú Lesnú škole aj rôzne iné inštitúcie, no práve pracujú aj na vlastnom. „Rozhodli sme sa urobiť 1. ročník projektu Kniha lesnej školy. Zapojili sa tri základné školy: ZŠ s MŠ Hronský Beňadik, Cirkevnú základnú školu sv. Pavla Nová Dedina a ZŠ s MŠ Žemberovce. Deti vytvárajú po prehliadke školy a aktivitách, ktoré tu majú, knihu. Spolupracujú na projekte tým, že každý dá svoj zážitok, predstavu alebo skúsenosť na papier či už vo forme básničky, tajničky, poviedky, kresby, čo im je blízke. Pracujú na tom tu v lesnej škole, ale ak nestihnú, dorobia si to v rámci krúžku v škole. Zo všetkých prác im zviažeme jednu originálnu knihu. Robíme si to len my sami pre seba, Lesná škola bude mať jednu knihu z originálov a chceli by sme všetkým zúčastneným školám venovať kópiu knihy na pamiatku. A deti budú ocenené darčekmi,“ vysvetľuje Slávka. Pozitívne na projekt reaguje aj pani učiteľka 4. ročníka ZŠ v Žemberovciach, Mgr. Ingrid Košťúrová, ktorá spolu s kolegyňou dnešných malých návštevníkov v Lesnej školy sprevádza. „Sme radi, že sme boli oslovení a že v knihe môžu byť aj naše príspevky, že budeme jej súčasťou. O to je to cennejšie, že škola tohto druhu je jediná na Slovensku. Bola by škoda sem neprísť, keď to máme len 20 minút cesty autobusom.“ So svojimi štvrtákmi je tu už po tretíkrát a určite sa sem ešte vrátia. „Vždy sú tu nové témy, môžeme sa niečo nové naučiť. Aj keby sme prišli na tú istú tému, zasa by sme sa niečo nové naučili alebo si to zopakovali. Deti sa sem vždy tešia. Keď sa vrátime do školy, urobíme si na druhý deň krúžok alebo na hodine slovenského jazyka, pri čítaní alebo pri slohu využijeme poznatky a vytvoríme si osnovu zážitkov, čo sme tu zažili a deti na to vytvoria príbeh. Teraz plánujeme urobiť plagát. Keď zajtra pôjdeme do školy, budeme sa tomu zase venovať,“ spomína I. Košťúrová.

 

Všetky sú dobré

Na oboch poschodiach je rušno. Kým menší druháci dávajú svoje zážitky na papier formou vlastnoručne nakreslených obrázkov na prízemí, starší štvrtáci v kresliarni na poschodí nielen kreslia, ale aj vytvárajú osemsmerovky či hádanky. Zastavujem sa pri nich, nech mi neujdú ich ešte celkom čerstvé zážitky. Alexander vraví, že sa mu najviac páčilo obliekanie do včelárskych uniforiem a ochutnávka medu. Pýtam sa, či sa dozvedeli aj niečo také, čo o včielkach doteraz netušili. Štvrták Filip len potvrdzuje to, čo som sama nevedela – ak včielky vyhynú, do štyroch rokov nebude ani kvietkov, ani nás. Julka sa popri kreslení zhodne s Alexandrom, že najlepšia bola ochutnávka medu. Včely vraj doma nechovajú, no často pozerá rozprávky, kde sa o včelách veľa dozvie. Jej spolužiak Alex zasa vytvára osemsmerovku. Tajničku vraj mať nebude, no je plná hríbov, rastlín, zvieratiek aj stromov. Podelí sa so mnou o zážitok z minulej návštevy Lesnej školy, keď tu so spolužiakmi hrali zvieracie pexeso. Kamarát Marko pritakáva, že pexeso bolo super. No bavilo ho aj skladanie puzzle z magnetov a poznávanie stôp zvieracích labiek v piesku. Lukáš sa prizerá, tak sa pýtam aj jeho, čo bolo dnes najlepšie. Jednoznačne ochutnávka medu. Skúmam teda ďalej: Aký med ste dostali ochutnať? „Kvetový aj agátový.“ A spoznal by si rozdiel? Keby ti mamička natrela medík na chlieb, spoznal by si, aký? „Mne je jedno aký, všetky sú dobré,“ bez váhania strelí okamžitú odpoveď. Uznáte, že lepšie sa už tento článok ani skončiť nemôže.

M. Švecová, foto autorka