Sokol myšiar /Pustovka/je dravec z čeľade sokolovitých. Veľkosť má 30-36cm. Hniezdi takmer na celom Slovensku od nížin až do 2 300 m n. m. Často obýva mestské obydlia a je známy svojim typickým trepotavým letom. Veľakrát sedáva na stĺpoch, elektrických drôtoch, stromoch v otvorenej krajine. Samica znesie 4 – 6 vajíčok.
Živí sa hlavne myšami a hrabošmi, občas menšími druhmi vtákov a v lete aj veľkým hmyzom a žabami. Niekedy sa jeho korisťou stávajú taktiež netopiere a dokonca aj dážďovníky tmavé.
Výnimočnosť tohto vtáka spočíva v jeho schopnosti vidieť ultrafialové žiarenie a rozpoznávať tak močové stopy hlodavcov a ich vstupné chodby. Vďaka tomu môžu počas letu monitorovať veľkú plochu biotopu.
Common kestrel (Falco tinnunculus)
The common kestrel /Pustovka/ is a bird of prey from the falcon family. It measures 30-36 cm in size. It nests almost all over Slovakia, from lowlands up to 2,300 m above sea level.
It often inhabits urban areas and is known for its characteristic hovering flight. It frequently perches on poles, electric wires, and trees in open countryside. The female lays 4 to 6 eggs.
It mainly feeds on mice and voles, occasionally smaller bird species, and in summer also on large insects and frogs. Sometimes its prey also includes bats and even dark swifts.
The uniqueness of this bird lies in its ability to see ultraviolet radiation, allowing it to recognize the urine trails of rodents and their entry tunnels. This enables them to monitor a large area of habitat during flight.